Sygnatury

 Odcinek  1 wersja hard dla wytrwałych    Czym zajmuje się Trybunał Konstytucyjny?


 Sygnatura to unikalny symbol każdej skierowanej do TK sprawy, który zawiera także informację o jej charakterze.
Przykłady tutaj przywołane pochodzą z naszego zestawienia (w odcinku 2, 3 i 4)  spraw, jakimi zajmowali się w czasie ostatnich 11 miesięcy nowo wybrani sędziowie:

Julia Przyłębska, Piotr Pszczółkowski i Zbigniew Jędrzejewski.


K – zbadanie zgodności ustawy z Konstytucją
 n.p. sprawa K24/15 – czy ustawa regulująca karanie  kierowcy za przekroczenie dozwolonej prędkości o 50km/h  nie prowadzi do dwukrotnego karania (mandat i odebranie prawa jazdy) za ten sam czyn niedozwolony i czy jest to zgodne z Konstytucją. 

SK – skarga konstytucyjna
np. SK18/15 – czy ustawa uniemożliwiająca ponowne rozpatrzenie wydalenia policjanta ze służby po 5 latach od wydalenia (chociaż został on w międzyczasie uniewinniony w procesie karnym) jest zgodna z konstytucją. Każdy obywatel ma prawo złożyć skargę konstytucyjną.

P – pytanie prawne
np. P5/14 – pytanie prawne zgłoszone przez NSA. Jak należy ustalać granice okręgu wyborczego? Granice te początkowo ustala Rada Gminy, a gdy w toku protestu wyborczego będzie ten fakt podważony, to bez możliwości postępowania sądowego Komisarz Wyborczy może zmienić tę decyzję radnych. Czy to jest zgodne z Konstytucją?

U – badanie zgodności z Konstytucją przepisów niższej rangi niż ustawa
np. U6/15 – zbadanie zgodności z Konstytucją regulacji przepisu pod-ustawowego, w tym przykładzie Rozporządzenia Rady Ministrów o tabeli grzywien.

W następnym komunikacie podamy zestawienia dotyczące indywidualnych sędziów  wybranych w VIII kadencji – jak ich wybierano w Sejmie, jak zachowywali się w kolejnych rozstrzyganych sprawach.

Dla tych, którzy zechcą nam w pracy OBSERWATORIUM TRYBUNALSKIEGO pomagać lub nas kontrolować, podajemy link, gdzie można śledzić kolejne orzeczenia (postanowienia i wyroki):



Cennym źródłem informacji jest dla nas również oficjalna strona Sejmu RP, gdzie odtworzyliśmy szczegółowo proces wyboru każdego z trzech obecnie monitorowanych sędziów. 


http://www.sejm.gov.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz